Cílem projektu MedV4D je vytvoření komplexního software použitelného pro analýzu a zpracování dat z lékařských zobrazovacích metod. Lékařské zobrazovací metody (rentgenové snímky, CT, MRI nebo ultrazvuk) se už dávno staly standardním nástrojem lékařské diagnostiky. Dokonce přesahují hranice této oblasti a nacházejí své uplatnění ve výzkumu nových lékařských postupů, výuce lékařů i při samotném lékařském zákroku.
Konkrétní způsoby využití zobrazovacích technik jsou ročně publikovány na desítkách odborných konferencí. Výstupy toto výzkumu jen těžko nacházejí cestu do běžné praxe. Díky spolupráci s lékaři radiology (Fakultní nemocnice Na Bulovce, Nemocnice Na Homolce) se snažíme propojovat teorii s praxí a realizovat různé zajímavé úlohy z oblasti zpracování lékařských dat.
Projekt MedV4D se zaměřuje na implementaci
Projekt MedV4D začal jako softwarový projekt vypsaný na MFF v roce 2007 a obhájený v roce 2008 (počátky sahají až do roku 2006 ke grantovému projektu MedV3D). V té době bylo cílem projektu vytvořit základy platformy pro práci s lékařskými daty. Tato platforma se dále rozvíjí na svém mateřském pracovišti CGG za přispění studentů počítačové grafiky a zpracování obrazu.
Ukázky aplikací projektu MedV4D:
Vyhledávání v PACS databázi | Komplexní uživatelské rozhraní | Zobrazování objemových dat |
Práce na projektu MedV4D je možné se účastnit na různých úrovních studia na MFF UK.
Jaké jsou výhody spolupráce na projektu MedV4D?
Pravidla práce jsou podobná jako u jiných SW/RP projektů. Samotný projekt je založen na kódu v C++. Používají se různé knihovny (ITK, VTK, DCMTK, Boost). Projekt má SVN repozitář a Trac systém pro řízení práce, správu chyb a prezentaci výsledků.
Pro další informace o návrzích konkrétních témat na DP, RP, BP, atd. kontaktujte možné vedoucí
Trac systém projektu
Stará WiKi projektu
Projektová dokumentace
Zobrazování objemových dat se v projektu MedV4D řeší nyní pomocí knihovny VTK. Výsledky nejsou příliš kvalitní (malá konfigurovatelnost) a především nejsou rychlé. Moderní hardware umožňuje napsat rychlejší zobrazování pomocí programování GPU v jazyku CUDA a shaderech.
Cílem bude obohatit projekt MedV4D o rychlé objemové zobrazování. Práce může navazovat na diplomovou práci Vlada Hrinčára. Řešitel může srovnat různá řešení, vlastní versus původní VTK, co se týče rychlosti, složitosti implementace a možností rozšíření.
ITK je rozsáhlá knihovna pro zpracování lékařských dat, která se dá použít k realizaci úloh zahrnujících segmentaci a registraci obrazu. Knihovna ITK má podobnou architekturu jako MedV4D, ale na rozdíl od MedV4D byla určena pouze pro tvorbu algoritmů. Rádi bychom knihovnu ITK v budoucnu používali v rámci MedV4D kdekoliv to bude možné. Cílem je napsat příklad použití ITK a MedV4D, tzn. vytvořit pomocí MedV4D kompletní uživatelské rozhraní pro zadání vstupu výpočtu následně provedeného ITK. Výsledek výpočtu se zobrazí v GUI MedV4D uživatelsky nejpřívětivějším způsobem.
Řešitel dostane za úkol přepsat nějakou poměrně jednoduchou úlohu (díky ITK) do prostředí MedV4D. Vedlejší efekt bude vytvoření metod a postupů pro spolupráci MedV4D a ITK.
last change: Fri Feb 20 15:40:52 GMT 2009 @695 /Internet Time/